Whatsapp Canlı Destek Butonu

Bize Ulaşın : +90 212 852 39 05      

THEGYM Blog

Bağışıklık Sisteminiz İçin 11 Öneri

Bağışıklık Sisteminiz İçin 11 Öneri

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 11 öneri

Özellikle büyük şehrin trafik stresi, soğuk hava ve yanlış beslenme kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. İşte pek çok hastalıktan kurtulmanızı sağlayacak bağışıklık sistemini güçlendirici 11 öneri.

Stres, soğuk hava ve şehir hayatıyla mücadele etme süreci maalesef ki bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Şarlar bu iken sağlıklı kalmak için öncelikle günlük yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekiyor. Alınacak birkaç basit önlem ile bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara dur demek mümkün. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı hastalıklardan korunmak için vücut direncini artırmanın yolları hakkında önemli önerilerde bulundu.

Stres bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor

Bağışıklık sistemi yalnızca hastalıklarla ilgili değildir; yani bu sistemin çökmesinde sadece virüsler değil, duygularımız da önemli ölçüde rol oynamakta. Örneğin; ağır stres altında kalındığında dudakta çıkan uçuk da, aşırı yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak görülen solunum yolu hastalıkları da bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Kullanılan bazı ilaçlar da etkili

Karaciğer, diyabet, kalp-damar hastalıkları ile kanserlerin de bağışıklık sistemini zayıflattığı nilinen bir gerçek. Hastalıkların yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar da bağışık sistemini olumsuz etkilemekte. Kortizon ve kanser ilaçları kişiyi zayıf düşürürken, yetersiz ve sağlıksız beslenme ile alkol ve sigara tüketimi de hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için öneriler

- Ellerinizi sabun ve bol su ile düzenli olarak yıkanın.
- Kişisel temizliğinize özen gösterin.
- Meyve ve sebzeleri akan su altında iyice yıkandıktan sonra tüketin.
- Günlük sıvı ihtiyacınızı mutlaka su ile karşılayın.
- Gıdaları olabildiğince taze tüketin ve gerekli hallerde buzdolabında saklayın.
- Pastörize edilmiş ya da UHT yöntemi ile paketlenmiş uzun ömürlü sütleri tercih edin. Çiğ süt tüketecekseniz kaymak tuttuktan sonra karıştırarak 5-7 dakika kaynatıp, olabildiğince kısa sürede soğutun.
- Et ve yumurtayı iyice pişirin.
- Taze peynir tüketmeyin.
- Düzenli egzersiz yapmayı yaşam standartınız haline getirin.
- Kaliteli uykuya özen gösterin.
- Aşı ile korunabileceğiniz hastalıklara karşı mutlaka aşı yaptırın.

 

Etiketler : ,

beylikdüzü havuz üyelik, beylikdüzü havuz fiyatları, beylikdüzü yüzme havuzu fiyatları, beylikdüzü spor kompleksi ne zaman açılacak, esenyurt havuz sauna, esenyurt yüzme havuzu hocaları, esenyurt bayanlara özel yüzme havuzu, esenyurt özel yüzme havuzu

esenyurt spor salonu fiyatları

beykent spor salonları

beylikdüzü fitness

beylikdüzü spor salonu tavsiye

beylikdüzü havuz, esenyurt havuz, beylikdüzü spor salonu, beylikdüzü fitness

 

Sizleri Arayalım

Web sitemiz üzerinden kayıt olun 15% indirim kazanın !